İnternet Kütüphanesi: Sabah Kahvesi #1

4-5 Ay önce kendi bilgisayarım üzerinde yeni bir kütüphane oluşturdum; “Sabah Kahvesi”. Bu kütüphane içerisinde , her sabah uyandığımda mutlaka 1 defa okuyacağım veya okumam gereken İnternet sitelerini barındırıyor. Bu İnternet sitelerinin neler olduğu veya hangi konuda paylaşımlar yaptıkları sorularını cevaplamadan önce bu yazıyı neden yazdığıma geleceğim.

“…aslında bu alet bir nimet. Sadece bunu faydalı-zararlı şekilde kullanıp kullanmayacağınız sizlerin vermesi gerek önemli bir karar. Bilgisayarın başına geçip , saatlerce oyun da oynayabilirsiniz? Veya bilgisayarın başına geçip , belirlediğiniz size faydalı olacak olan İnternet Sitelerini-Blog Sayfalarını-Youtube Kanallarını-Gazeteleri okuyup , izleyebilirsiniz.”

Bu yazı 20 Eylül günü paylaştığım “Asla Pes ETME!“başlıklı yazının ufak bir kısmı. Bu ufak kesitin hemen arkasına küçük bir @Dipnot geçtik:

Adsız.png


Ve karşınızda , söz verdiğim gibi: İçerisinde 15 faydalı İnternet sitesini bulunduran “Sabah Kahvesi” kütüphanesinin bir kısmı:

@Dipnot: Her yazıda , Kütüphanenin içerisinde bulunan 15 Farklı sitenin sadece 5 tanesini paylaşacağım.

1) www.istanbul.com :Daha çok İstanbul’da yaşayanlara veya İstanbul’a gezmeye gidecek olanlara hitap eden bir İnternet sitesi. Ben bu siteyi “Konser,Sinema,Mekan,Gezi vb” tarzındaki yeni haberleri takip edebilmek için kullanıyorum. Mesela “Cihangir’de bir tur atalım mı?” dese hayır diyecek halimiz yok herhalde :).

2) www.onedio.com : Ego kasmak için “Onedio Testlerinden” daha güzeli olduğunu zannetmiyorum. O sorulara en gereksiz cevabı da versen Onedio Editörü için Kralsın (Bunlar hep pazarlama tekniği..). Şaka bir yana gerçekten eğlendiren Testleri , güncel haberleri takip etmenizi sağlayan Platformu ile gönüllerimizi kazanan Onedio , “Sabah Kahvesi” kütüphanemizin 2. sırasında yer alıyor.

3) www.tr.pinterest.com : Pinterest’e ilk giriş yaptığınızda sayfa size bir soru yöneltiyor: “İlgi Duyduğunuz Konular Nelerdir?” ve sizlerin verdiği cevaplar doğrultusunda sizin Ana Sayfanızı , sizlere göre düzenliyor. Mesela benim sayfamda: Teknoloji , Kıyafet , Araba , Motor , Edebiyat ve Mimarlık tarzında konular ile ilgili paylaşımlar bulunmakta. Fakat Pinterest’in ana görevi , bizlere gösterdiği farklı farklı tasarım fotoğraflarıyla hayal gücümüze güç katmak oluyor.

4) www.500px.com : 500px tamamen bir Fotoğraf paylaşım sitesidir. Aynı Pinterest gibi başlangıçta Hobiniz olan konuları seçiyorsunuz ve site karşınıza ona göre fotoğraflar çıkartıyor. Lakin burada bir fark var. 500px üzerinde paylaşılan bütün fotoğraflar Ultra HD kalitesinde olmak zorundadır ve bu fotoğraflar sadece belirli ücretler karşısında indirilebilmektedir. Burada bizim ilgimizi çeken nokta: İş bu denli ciddi olunca , fotoğrafların kalitesi ve güzelliği de bi hayli fazla oluyor. Ve bazen gördüğünüz güzel bir fotoğraf gününüzün başlı başına harika geçmesine neden olabiliyor.

5) www.ted.com : TED her iki yılda bir Kaliforniya, Monterey’de düzenlenen bir konferanstır. Bu konferansın varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. Yani TED sizlerin bir çok alanda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak olan platform’dur. Sabah kalkın , elinize kahvenizi alın ve geçin bu kısa videolardan 1-2 tane dahi olsa izleyin , pişman olmayacaksınız.


Evet Ahali.. Kütüphaneyi neden 3’e böldüğüm konusuna gelecek olursak: Eğer bütün siteleri tek seferde verecek olursam yazı çok uzun olur , yazı çok uzun olursa siz okumazsanız , siz okumazsanız benim bu yazıyı yazmamın bir manası kalmaz.

O halde , Haydi Selametle..!

Reklamlar

One thought on “İnternet Kütüphanesi: Sabah Kahvesi #1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s